Medikal Kürtaj Nedir?

Medikal kürtaj (tıbbi düşük), gebeliğin 10. haftasına kadar ilaç ya da tablet karışımı yoluyla güvenilir biçimde istenmeyen gebeliğin sonlandırılması işlemidir. Cerrahi olmayan bir yöntem olarak, medikal kürtaj en etkili ve güvenilir gebelik sonlandırma yönetimidir. Bugün pek çok ülkede kadınların güvenli kürtaja ve medikal kürtaj haplarına erişimlerini kısıtlayan yasalar mevcuttur. Kürtajın yasal ve erişilebilir olduğu ülkelerde ise, doktorlar 10. haftaya kadar olan gebelikleri sonlandırmak için mifepristone ve misoprostol haplarını tavsiye etmektedir. Bu hapların etkileri neredeyse ani düşük semptomları ile aynıdır ve kadınlar bu hapları güvenli bir şekilde kullanabilirler.

Cytotec (Misoprostol) ve Mifepristone

Medikal kürtaj, Mifepristone ve Cytotec (Misoprostol) adlı iki ilacın kullanılarak gebeliğin kendiliğinden rahimden atılması yoluyla gerçekleşir. Medikal kürtaj için kullanılan Mifepristone ve Cytotec (Misoprostol) hapları, Dünya Sağlık Örgütü`nün temel ilaçlar listesinde yer almaktadirlar. Mifepristone hapının işlevi gebeliğin devam etmesini sağlayan projesteron hormonunun salgılanmasını engelleyerek rahim duvarına tutunan döllenmiş yumurtanın bozulmasına ve rahmin kasılmasına sebep olur. Cytotec (Misoprostol) hapı ise rahim kasılmalarını arttırarak fetüsün rahimden atılmasını sağlar.

Medikal Kürtaj Güvenli Mi?

Medikal kürtaj (tıbbi düşük), sonlandırılmak istenen gebeliklerin 10. haftasına kadar gerçekleştirilebilecek ve komplikasyon riski en düşük gebelik sonlandırma yöntemidir. Medikal kürtaj yapan her 100 kadından sadece 2 ya da 3 kadın bir doktor, ilk yardım kuruluşu ya da hastaneye gitme ve vakum aspirasyonu gibi daha ileri bir tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyar. Bu tür komplikasyonlar doktorlar tarafından kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Araştırmalar, başarılı bir medikal kürtaj geçiren kadınların, cerrahi kürtaj olan kadınlara oranla daha az ciddi komplikasyonlarının olduğunu göstermektedir. Bilimsel araştırmalar, medikal kürtaj işleminde hayati riskin 100.000’de 1 olduğunu göstermektedir ve bu oran medikal kğrtajın doğal düşük yapmak kadar güvenli olduğunu göstermektedir. Bugün pek çok Avrupa ülkesinde Mifepristone ve Cytotec (Misoprostol) kullanılarak medikal kürtaj yapılmaktadır. Sadece Fransa’da 1992 yılından bu yana 1.000.000’un üzerinde Mifepristone ve Cytotec (Misoprostol) kullanılarak tıbbi düşük yapılmıştır ve bunların hiçbiri ölümle sonuçlanmamıştır.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Medikal Kürtajı Evde Kendim Yapabilir Miyim?

Evet. 10 haftaya kadar olan istenmeyen gebeliklerinizi sonlandırmak için Mifepristone ve Misoprostol haplarınızı kendiniz güvenle kullanabilirsiniz. Bu ilaçları kullanmak oldukça basittir. Bu ilaçlarla birlikte, ilaçları nasıl kullanmanız gerektiğini, sizi nelerin beklediğini, hangi durumlarda doktora ya da bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerektiğine dair detaylı bir açıklamayı da alacaksınız. Medikal kürtajı gerçekleştirmek için sağlık ocağı, hastane gibi herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmenize gerek yoktur. Eğer yaşadığınız yer herhangi bir sağlık kuruluşuna en fazla bir saatlik mesafedeyse ve gebeliğiniz 10. haftasını geçmemişse, medikal kürtajı evinizde kendiniz güvenle gerçekleştirebilirsiniz. Evinizin herhangi bir sağlık hizmetine en fazla bir saatlik mesafede olması, olası komplikasyonlar sonucunda sağlık hizmetine ulaşımınızı kolaylaştıracaktır. Araştırmalar medikal kürtajın risklerinin düşük yapma riskleri ile aynı olduğunu göstermiştir. Gebeliklerin %15 ila %20’si düşükle sonuçlanır ve bu düşükler genellikle hastanede değil evde meydana gelir. Meydana geşen düşük sonrasında ise kadınlar sadece ağır kanamalar veya yüksek ateş gibi durumlarda hastaneye giderler. Medikal kürtaj da düşük yapmaya neden olur ve böylece istenmeyen gebeliğin en güvenli şekilde sonlanmasını sağlar. İstenmeyen gebeliğinizi sonlandırma aşamasında herhangi bir sorunuzun olması durumunda, yardım servisi ile iletişime geçebilir ve her türlü sorunuzu sorabilirsiniz.

Medikal Kürtaj İçin İnternet Üzerinden (Online) Muayene Olmak Güvenli Midir?

Evet. Medikal kürtaj için internet üzerinden (online) muayene doktor ve hasta arasındaki doğrudan yüz yüze muayeneye çok benzemektedir. Online muayene esnasında doktor, aynı doğrudan muayene de olduğu gibi, size güvenli medikal kürtaj yapabileceğinizden emin olmak için gerekli olan soruları sorar. Aynı doğrudan muayenede olduğu gibi, online muayenede de sağlık durumunuzun herhangi bir sebepten ötürü medikal kürtaj için uygun olup olmadığı, doktorun sormuş olduğu sorulara verdiğiniz cevaplar üzerinden ortaya çıkar. Medikal kürtaj ilaçlarını kullanmanıza engel bazı durumlar vardır. Mifepristone ve Misoprostol hapları eğer;

  • Gebeliğinizi kendi rızanız dışında sonlandırmanız için biri zorluyorsa,
  • Son reglinizin ilk günü 10 haftadan daha önceyse,
  • Cytotec (Misoprostol), Mifepristone veya Prostaglandinlere karşı alerjiniz varsa,
  • Kronik böbrek üstü bezi bozukluğu, hemorajik bozukluklar veya kanama bozuklukları/ hastalıkları, kalıtsal porfiri, ağır anemi veya ağır tedavi edilemez astım hastalıklardan herhangi birine sahipseniz, (Bu hastalıklardan birine sahip olup hala bilmemeniz pek muhtemel değil.)
  • Rahim içi bir cihazınız varsa (IUD), (cihazı ilaçları kullanmadan önce çıkarmalısınız)
  • Ektopik /Dış gebeliğiniz varsa (rahmin dışında oluşan gebelik),
  • Bir saat içinde hastaneye veya ilk yardım kuruluşuna ulaşamayacaksanız,
  • Yalnızsanız, (eşinize, arkadaşınıza, veya güvenebileceğiniz birine ilaçları kullandığınız esnada sizinle kalmasini isteyin) durumlarında kullanılmamalıdır.

Gebeliğinizin kaçıncı haftasına kadar medikal kürtaj yapabilirsiniz?

Gebeliğin 10. haftasına kadar olan istenmeyen gebeliklerinizi sonlandırmak için Mifepristone ve Cytotec (Misoprostol) haplarınızı kendiniz güvenle kullanabilirsiniz. 

Düşük Hapı

Medikal Kürtaj Hapları Nasıl Kullanılır?

  1. haftaya kadar olan istenmeyen gebelikleri sonlandırmak için ilk önce, gebeliğin devam etmesini sağlayan projesteron hormonunun salgılanmasını engelleyen Mifepriston hapını almalısınız. Mifepristo hapını aldıktan sonra hafif kanamanız olabilir. Mifepriston hapını aldıktan 24 saat sonra, 4 adet Cytotec (Misoprostol) hapını alınız. Cytotec (Misoprostol) hapları üç yoldan alınabilir. İlki, yanak ile alt diş etlerinizin arasına (sağa ve sola ikişer olmak üzere), ikincisi vajinal, üçüncü, ve bizim önerdiğimiz yöntem, dil altından alınabilir

Hapları 30 dakika boyunca ağzınızda tutun ve bu süre zarfında herhangi birşey yemeyin ya da içmeyin, tükürüğünüzü yutabilirisiniz. 30 dakika sonunda tabletlerden geriye kalanları tükürebilirsiniz. Cytotec (Misoprostol)haplarını kullandıktan sonra kanamanız ve sancınız olacaktır. Bu semptomlar Mifepriston ve Cytotec (Misoprostol) haplarının işlevlerini yerine getirdiğini göstermektedir. Sancıların ve kanamanın şiddeti her kadında farklı olabilir. Bazı kadınlarda sancıların şiddeti çok güçlüyken bazılarında regl sancısı şeklinde olabilmektedir. Cytotec (Misoprostol)haplarını kullandıktan sonra gerçekleşecek kanama yoğun olabilir ve kan pıhtıları görebilirsiniz. Pıhtıların boyutları ve yoğunluğu gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunuza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Eğer Cytotec (Misoprostol) haplarını kullandıktan birkaç saat sonra hala kanamanız başlamadıysa ve elinizde kalan Cytotec (Misoprostol)varsa, aynı işlemi totalde 5 doz Cytotec (Misoprostol)tablete kadar tekrarlayabilirisiniz. Kramplarınız için ibuprofen ağrı kesici kullanabilirsiniz ve bu sürede dilediğiniz gibi yemek yiyebilir, sıvı tüketebilirsiniz. Pek çok kadın kendini 24 saatten daha az sürede iyi hissetmekte ve normal hayatına geri dönmektedir. Özellikle gebelik sonlandırma işlemini kimseyle paylaşmak istemediğiniz durumlarda, Cytotec (Misoprostol) haplarını dil altından almanızı önermekteyiz. Bu sayede, hastaneye gitmeniz gerektiği durumlarda bile, siz medikal kürtaj yapmaya çalıştığınızı söylemedikçe, kimse medikal kürtaj denediğinizi anlayamayacaktır. Ani düşük yaptığınızı söyleyebilirsiniz çünkü Cytotec (Misoprostol) kullandığınızı gösterecek herhangi bir kan testi yoktur. Doktorlar rahimde kalan parçaları vakumlama yöntemi ile alacaklardır ve bu düşük sonrasında da kullanılan yöntemdir. Medikal kürtajdan iki hafta sonraya kadar yapılan gebelik testleri, gebelik hormanlarının hala vücutta olması sebebiyle pozitif sonuç verebilir. Eğer medikal kürtaj haplarını kullandıktan sonra bulantı, yorgunluk gibi gebelik belirtileri hissetmeye devam ederseniz doktorunuza muayene olmalısınız.  

Türkiye’de Kürtaja Erişim: İzmir, Ankara, İstanbul, Adana

Türkiye’de kürtaj gebeliğin 10. haftasına kadar yasal olarak sunulmaktadır. Gebeliğin annenin sağlığını tehdit ettiği veya suç neticesinde oluştuğu durumlarda (bknz. tecavüz) kürtaj hizmeti gebeliğin 20. haftasına kadar sağlanabilmektedir. 

Kürtaja erişmek yasal hakkınızdır! Bulunduğunuz şehirdeki hastanelere danışarak bu hizmetten yararlanabilirsiniz. 

Maalesef, birçok devlet hastanesi bu hizmeti sunmayı reddetmektedir. Bu yasaya aykırı olmakla birlikte, özel hastanelerde kürtaj hizmetine erişme şansınız daha yüksektir. 

2015-2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de devlet hastanelerinin yalnızca %8’i yasaya uygun olarak kürtaj hizmeti sonmaktadır.  Özel hastanelerde kürtaj hizmetine erişim daha kolay olsa da, bu maalesef yüksek maliyetli olabilmektedir. 

Kürtaj Blogposts

Medikal Kürtaj Komplikasyonları

Medikal kürtaj sırasında ve sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar ve ilaçların normal yan etkileri   Dünya Sağlık Örgütü’ne göre,  gebeliğin 12. haftasına kadar medikal kürtaj evde güvenle gerçekleştirilebilir. Aşağıda, medikal kürtaj gerçekleştirirken deneyimleyebileceğiniz normal yan etkileri ve komplikasyon risklerini bulabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, her kadının vücudu bu süreci farklı deneyimler. Medikal kürtaj süreciyle ilgili herhangi bir sorunuz olursa, … Continue reading Medikal Kürtaj Komplikasyonları

Kürtaj Haplarına erişim bir insan hakkıdır

Dünya Sağlık Örgütü mifepriston ve misoprostol kürtaj haplarını 2005 yılında temel ilaçlar olarak sınıflandırmıştır [1] Temel ilaçlara erişim, birçok uluslararası insan hakları belgesinde, “sağlığa erişim” olarak ele alınmaktadır: 1948 İnsan Hakları Evrensel Bildirisi, Madde 25.1; 1965 Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşme, madde 5 (e) (iv); 1966 Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklara İlişkin Uluslararası … Continue reading Kürtaj Haplarına erişim bir insan hakkıdır