Medikal Kürtaj Komplikasyonları

Medikal kürtaj sırasında ve sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar ve ilaçların normal yan etkileri

 

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre,  gebeliğin 12. haftasına kadar medikal kürtaj evde güvenle gerçekleştirilebilir. Aşağıda, medikal kürtaj gerçekleştirirken deneyimleyebileceğiniz normal yan etkileri ve komplikasyon risklerini bulabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, her kadının vücudu bu süreci farklı deneyimler. Medikal kürtaj süreciyle ilgili herhangi bir sorunuz olursa, yardım masası ile iletişime geçmek için info@womenonweb.org adresine mail gönderebilirsiniz.

Medikal kürtaj için gerekli ilaçları kullanmamanız gereken durumlar:

– Birileri sizi gebeliğinizi sonlandırmanız için zorluyorsa.
– Son reglinizin ilk günü 12 haftadan önce ise.
– Mifepristone, Misoprostol ya da Prostaglandinlere karşı alerjiniz var ise
– Bu hastalıklardan birine sahip iseniz: kronik böbreküstü yetmezliği, hemorajik bozukluklar ya da kanama bozuklukları/hastalıkları, kalıtsal porfiri.
– Dış gebeliğiniz (rahim dışında oluşan gebelik) varsa.
– 1 saatlik mesafede hastane ya da acil yardım merkezine ulaşamayacaksanız.
– Eğer yalnızsanız. İlaçları kullanırken partnerinizden, arkadaşınızdan ya da güvendiğiniz birinden sizinle kalmasını isteyiniz.

ÖNEMLİ: Medikal kürtajı 12 haftadan uzun bir gebelik için yapıyorsanız ve kan grubunuzu bilmiyorsanız, kan grubunuzun tespiti için bir doktora gözükmelisiniz. Kan grubunuz negatif ise bir sonraki gebeliğinizde problem yaşamamanız için, kürtajın gerçekleşmesinden sonra 48 saat içerisinde Anti-D aşısı olmanız gerekmektedir. Anti-D aşısı olabilmek için düşük yaptığınızı ve negatif kan grubuna sahip olduğunuzu söyleyebilirsiniz.

Daha önce sezeryan ameliyatı olduysanız, medikal kürtaj yaparken daha fazla şiddetli kanama riski altındasınız; bu sebeple süreç boyunca bir hastaneye yakın veya hastanede bulunmanız gerekmektedir. Eğer birden fazla sezeryan ameliyatı olduysanız ve 12 haftadan uzun süredir gebeyseniz, küçük de olsa uterus (rahim) yırtılması riski söz konusu olabilir. Bu nadir olarak görülse de tehlikeli bir komplikasyondur ve böyle durumlarda acil tedavi için hastaneye gitmeniz gerekmektedir. Medikal kürtaj olurken veya sonrasında sürekli artan bir ağrınız varsa, hemen bir hastaneye başvurmalısınız.

İlaçların normal yan etkileri:

Ağrılı kramplar, normal reglinizden fazla vajinal kanama, mide bulantısı, kusma ve diyare deneyimleyebilirsiniz. Ağrılarınızı hafifletmek için Ibuprofen  veya Paracetamol gibi ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Kan kaybı genellikle pıhtılarla birlikte ağır seyreder.. Eğer kürtaj tamamlanmış ise kanama ve kramplar azalacaktır. 9 haftayı geçkin bir gebeliğiniz varsa, küçük bir fetüs fark edebilirsiniz.

Tampon kullanmayınız, sadece ped kullanınız!

Kanamalar 3 haftaya kadar sürebilir. Ancak daha kısa ya da uzun kanamalar deneyimlemeniz mümkündür. Adet dönemi genellikle 4-6 hafta sonra düzene girer.

Kanama ve sancı her zaman kürtajın gerçekleştiği ya da tamamlandığı anlamına gelmez. Emin olmanın tek yolu ilaç kullanımından 10 gün sonra ultrason çektirmek ya da 3 hafta sonra idrar örneğinden gebelik testi yapmaktır.

Bazen 3 hafta sonra bile, gebelik testi pozitif çıkabilir. Bunun nedeni gebelik hormonlarının hâlâ kanda bulunmasıdır. Eğer bir ultrason sonucuyla devam eden bir gebeliğiniz olmadığını kesinleştirirseniz, bir sonraki hafta ya da bir sonraki reglinizden sonraki hafta gebelik testini tekrarlayabilirsiniz. Şiddetli kanama, ağrı, ateş, normal olmayan vajinal akıntı gibi şikayetleriniz yoksa herhangi bir cerrahi müdahaleye (kürtaj gibi) gerek yoktur.

Medikal Kürtaj ve Ağrı Kesiciler

Ibuprofen ve Diclofenac gibi ağrı kesiciler kramplar için en etkili ağrı kesicilerdir. Bunlardan edinemediğiniz durumlarda, Paracetamol her zaman yardımcı olacaktır.

Ağrı kesiciye başlamanın en iyi yolu, Misoprostolün ilk dozunu almadan bir saat önce almak ve ihtiyaç duydukça ağrı kesiciye devam etmektir.

Lütfen, kullanabileceğiniz maksimum miktarı öğrenmek için aldığınız ağrı kesicinin hasta talimatlarını okuyunuz.

ÖNEMLİ: Ibuprofen ve Diclofenac kullanımının korona virüsüyle (Covid-19) birlikte daha fazla komplikasyona ve belirtilere yol açtığı ortaya çıktığından, korona virüs salgın hastalığı devam ettiği sürece, kadınların ağrı kesici olarak yalnızca parasetamol veya parasetamol (asetaminofen) 1000 mg kullanmalarını öneriyoruz.

Bazı kadınlar için uterus (rahim) kasılması gibi acılar çok ciddi olabilir, bazı kadınlar ise bunu daha hafif deneyimler. Sizin nasıl bir deneyimden geçeceğinizi önceden tahmin etmek mümkün değil. Ancak önlem olarak, Misoprostol almadan yaklaşık 1 saat önce, öğün eşliğinde, ağrı kesici almanızı öneriyoruz.

Bir sonraki ağrı kesiciyi, ilk kullanımdan 4 saat sonra alabilirsiniz.

ÖNEMLİ: Buscopan gibi anti-spasmodic ilaç kullanmayınız. Misoprostol rahminizin kasılmasına sebep olacağından, anti-spasmodic ilaçlar bu sürece müdahale edecektir.

Alerjik Reaksiyonlar

İlaçların kullanımından sonra nadir de olsa alerjik reaksiyon söz konusu olabilir. Alerjik reaksiyon hafif ya da şiddetli şekilde gerçekleşebilir.

Bölgesel ve hafif reaksiyon, kaşıntı, ağızda veya ağız çevresinde küçük kabarmalar şeklinde gerçekleşebilir. Genellikle ilaçlar çözüldükten bir süre sonra kendiliğinden geçecektir. Hafif ve genel bir reaksiyonda, elleriniz karıncalanabilir, burun tıkanması, göz şişkinliği ve deride kızarıklık ve kaşınma hissedebilirsiniz. İlaçları aldıktan sonra bu reaksiyonları gösteriyorsanız, Misoprostol kullanmamanız tavsiye edilir. Bu reaksiyonları tedavi etmek için, antihistaminik ilaçlar  (örneğin prometazin ve klemastin) kullanabilirsiniz.

Şiddetli alerjik reaksiyonun söz konusu olduğu nadir durumlarda, göğsünüzde bir baskı hissedebilir, baş dönmesi, yüzde kabarıklık, nefes zorluğu ve baygınlık deneyimleyebilirsiniz. Eğer bu belirtileri hissediyorsanız, bu oldukça tehlikeli bir durumdur ve acilen hastaneye gitmeniz gerekmektedir.

Olası Komplikasyonlar

Yoğun Vajinal Kanama

Belirtileri: 2 saatten fazla süren ve saatte 2 büyük ped kullanımını aşan kanamalar. Çok fazla kan kaybının belirtileri halsiz hissetmek ve baş dönmesidir. Bu durum sağlığınız için tehlikelidir ve bir doktor tarafından tedavi edilmelidir.

Tedavi:  Cerrahi kürtaj (ayrıca vakum aspirasyon olarak adlandırılır). Çok nadir olarak kan nakli gerekir (0.2 % daha az). Hastaneye giderken, kalan 2 adet Misoprostol tableti dilinizin altına yerleştirin. Ancak hastaneye girmeden önce yutun ya da tükürün.

Tamamlanmamış Kürtaj (Kadınların yalnızca% 2’si):

Belirtileri: Yoğun vajinal kanama ve/veya sürekli şiddetli ağrı.

Tedavi: Cerrahi kürtaj (vakum aspirasyon). Bazı durumlarda tamamlanmamış kürtaj ekstra doz Misoprostol ile de tedavi edilebilir.

Enfeksiyon  (Kadınların yalnızca% 0.08’i):

Belirtileri: Eğer 24 saati aşkın süredir ateşiniz (38 dereceden fazla) varsa ya da ateşiniz herhangi bir zamanda 39 dereceyi geçtiyse ya da kötü kokulu vajinal akıntınız varsa tedavi edilmesi gereken bir enfeksiyonunuz olabilir.

Tedavi: Antibiyotik ve/veya cerrahi kürtaj (vakum aspirasyon).

Devam Eden Gebelik (%1)

Belirtileri: 3 hafta sonra pozitif gebelik testi ya da 10 gün sonra çekilmiş ultrasonda görülen bozulmamış hamilelik. Eğer kürtaj başarısız olmuş ve devam eden gebelik söz konusu ise, kusurlu doğum riski artacaktır.

Tedavi: Medikal veya cerrahi kürtajın tekrarlanması. Eğer devam eden gebeliğiniz varsa, lütfen info@womenonweb.org adresiyle hemen iletişime geçin.

Herhangi bir komplikasyondan şüpheleniyorsanız lütfen bir doktora danışın ya da hastaneye gidiniz!

Herhangi bir problem olduğunu düşünüyorsanız, her zaman doktora ya da hastaneye gidebilir ve düşük yaptığınızı söyleyebilirsiniz. Doktor sizi düşük yapmışsınız gibi tedavi edecektir. Doktor, kürtaja sebep olabilecek bir ilaç aldığınızı teşhis edemez.

Doğum Kontrolü

Kürtajdan hemen sonra gebe kalabilirsiniz, ancak regl düzeninizin tekrar başlaması birkaç hafta sürebilir. Eğer hamile kalmak istemiyorsanız, hemen doğum kontrolüne başlamak önemlidir.

Medikal kürtajdan sonra uygun korunma için hormonal kontraseptifler (haplar, bantlar, iğneler vs.)  Misoprostol tabletleri kullandıktan 1-3 gün sonra başlanmalıdır. Rahim içi araç (RİA) Misoprostol alındıktan en erken 4-14 gün arasında, süregelen küçük bir kanama olsa da,  yerleştirilebilir. Prezervatif hemen kullanılabilir.

Doğum kontrol hapı kullanmayan cinsel olarak aktif kadınların yaklaşık% 85’i bir yıl içinde hamile kalmaktadır. Boşalma öncesi geri çekilme yöntemi ve takvim yöntemi gebeliği önlemeyeceği gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları da önlemeyecektir. Kanama deneyimlediğiniz sürece cinsel ilişkiye girmemek daha iyidir.