İnternette Güvenli Gezinme ve Sansür Kılavuzu

Women on Web’in internet sitesi, kürtaja erişimin kısıtlı ya da sınırlı olduğu bölgelerde sıklıkla sansüre maruz bırakılmaktadır. Sitemize halihazırda erişebiliyorken, sitenin gelecekte sansürlenmesi durumunda, hizmetlerimize veya engellenen başka bir internet sitesine erişmeniz gerektiğinde bu listeyi kaydetmenizi öneririz.

Aşağıda, internette güvenli gezinmeyi nasıl uygulayacağınıza, dikkata çekmeyen bir çevrimiçi profili nasıl koruyacağınıza ve sansürü atlamanın yollarına ilişkin bazı ipuçları ve püf noktalar bulunmaktadır.

İnternet sitemizin engellendiği bir durumda servisimize ihtiyaç duyarsanız her zaman bize info@womenonweb.org adresinden mail atabilir ya da güvenli kürtaj için Safe Abortion aplikasyonlarımızı buradan indirebilirsiniz:

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.womenonwaves.app &

https://itunes.apple.com/us/app/safe-abortion/id983610139?mt=8

 

İnternette Güvenli Gezinme:

 

Chrome, Brave veya Firefox kullanmanızı, önbelleğinizi ve tarama geçmişinizi düzenli olarak temizlemenizi öneririz. İnternette gezinmenizi daha güvenli hale getirmek için HTTPS Everywhere ve Privacy Badger gibi tarayıcı uzantılarını da yüklemeyi düşünebilirsiniz.

Ayrıca web tarayıcınızdaki çerezleri silebilir, engelleyebilir ve internet geçmişinizin izlenmesini zorlaştırabilirsiniz. Bunu AdBlocker veya uBlock eklentilerini kurarak yapabilirsiniz. Bunlar sizi korumaz veya sansürlü internet sitelerini girişinizi sağlamasa da çevrimiçi eylemlerinizi izlemeyi zorlaştıracaktır.

Bu seçenekler sansürlü internet sitelerini engellemeyecek, ancak çevrimiçi varlığınızı en aza indirecektir.

 

Engellenen bir web sitesine erişmek için internet bağlantınızı değiştirin:

 İnternet sitesine başka birinin cihazıyla erişmeyi veya kablosuz bağlantıyı değiştirmeyi deneyin. Bazen sayfalar yalnızca seçilen İnternet Servis Sağlayıcıları (ISP’ler) tarafından engellenir.

 

Anonim İnternet Taraması:

 İnternette anonim olarak gezinmek ve engellenen web sitelerine erişmek için ToR Browser’ı kullanabilirsiniz. ToR Browser’ı birden çok dilde ve farklı cihazlar için ücretsiz olarak indirebilirsiniz: https://www.torproject.org/download/. Tor Projesi’nin resmi web sitesi ve aynaları da engellenmişse, gettor@torproject.org adresine bir e-posta gönderebilirsiniz. GetTor robotu, ToR Tarayıcı’yı indirmek için bağlantılarla yanıt verecektir.

ToR Browser hem güvenli bir tarama aracı olarak hem de sansürü aşmak için kullanılabilir.

 

Konum Tanımlı Sansürlerden Kaçının:

 İnternet bağlantınızı korumak ve IP adresinizi değiştirerek internet sitemize erişmek için sanal bir özel ağ (VPN) indirebilirsiniz. VPN, siz ve internet arasında bir tünel oluşturur; bu tünel tarama etkinliğinizi, kimliğinizi ve konumunuzu gizleyerek etkili bir tarama tekniği ve sansürü aşmak için bir araca dönüşür. Çoğu VPN, yazılımı birkaç gün veya bazen haftalarca ücretsiz olarak test etmenize izin verir. Yüksek düzeyde şifreleme için MullVad (5 EUR/Ay, ücretsiz deneme yok) ya da ProtonVPN (3 ülkede bulunan sunucular için ücretsiz ve 50 ülkede bulunan sunucular için 4 EUR/Ay) indirmenizi öneririz.

 

Sansürle savaşmamıza yardımcı olun ve internet sitemizin OONI Probe uygulamasını indirerek ülkenizde sansürlenip sansürlenmediğini kontrol edebilirsiniz: https://www.dw.com/en/ooni-an-app-for-detecting-internet-censorship/a-53224221