Kürtajla İlgili Gerçekler: Hamilelik

Kürtaj ve kürtajın etkilerinin gelecekteki hamilelikler üzerindeki etkisi hakkında pek çok yanlış bilgi dolaşımdadır. Tekrar hamile kalmaya hazır olduğunuzda veya geçmişte kürtaj deneyimlemiş olsanız bile hamileyseniz, kürtaj vücudunuzun gebelik yeteneğini veya fetüsün gelişimini ETKİLEMEZ.

 

Medikal kürtaj, istenmeyen bir gebeliği sonlandırmanın güvenli ve etkili bir yoludur. Peki ya gelecekte hamilelik planlıyorsanız? Bu vereceğiniz kürtaj kararına etki eder mi? Çoğu zaman, kürtajla ilgili bilgiler, yanlış bir şekilde, tekrar hamile kalma şansınızın azalacağını ve sağlıklı bir fetüsü getiremeyeceğinizi ileri sürse de bu durum böyle değildir. Kürtajın, gelecekte sağlıklı bir hamilelik yaşama yeteneğini üzerinde, doğal bir düşükle karşılaştırıldığında, daha düşük bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, güvenli ve etkili kontrasepsiyon kullanmak ve üreme sağlığınız hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir.

 

Daha fazla bilgi için, Women on Web’i ziyaret edebilir ya da info@womenonweb.org adresine mail atabilirsiniz.

 

Hamile miyim? Kaç haftalık hamile olduğumu nasıl anlayabilirim?

Birçok kadın vücutlarındaki değişikliklerle birlikte hamile olduğunu fark edebilir. Erken belirtiler arasında geciken regl periyodları (cinsel olarak aktifken), ağrılı ve şişmiş göğüsler, mide bulantısı ve yorgunluk bulunur. Gebelikten hemen olmak için, hamilelik testi veya ultrason çektirmek doğrudan emin olmanın tek yoludur. Ultrason gebeliğinizin uzunluğu hakkında da kesin bir bilgi verecektir ancak araştırmalar kadınların gebelik uzunluğunu doğru bir şekilde yapabildiğini de göstermektedir. Gebeliğinizin yaklaşık süresini hesaplamak için, son menstruasyonuzun ilk gününü belirlemeye çalışın ve günümüze kadar sayın; bu, gebeliğinizin ne kadar ilerlediğini göreceli olarak doğru bir şekilde belirtmektedir.

 

Medikal kürtaj gelecekte çocuk sahibi olma şansımı etkiler mi?

Hayır; kürtajın, gelecekte sağlıklı bir şekilde gebe kalmanızı ve gebeliği sürdürmenizde bir etkisi yoktur. Hemen düzenli bir menstruasyon düzenine geçmeseniz de vücudunuz hala yumurtlamaya devam edecektir; bu da hala hafif bir kanama yaşıyor olsanız bile, kürtajdan hemen sonra hamile kalabileceğiniz anlamına gelmektedir. Kürtajdan sonraki 4-7 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilir çünkü serviks (rahim ağzı) hala biraz açık olabilir ve bu durumda daha yüksek bir enfeksiyon riski bulunur. Hamile kalmak istemiyorsanız, cinsel aktivitede bulunurken her zaman kontrasepsiyon kullanmanız önemlidir.

 

Ektopik gebelik nedir ve ektopik gebeliğim varsa ne olur?

Ektopik gebelik döllenmiş bir yumurtanın uterusun dışında, genellikle fallop tüplerinde, implante olduğunda söz konusu olacaktır. Medikal kürtaj ektopik gebeliği tedavi edemez; cerrahi veya özel tıbbi bakım ile tedavi edilmesi gereklidir. Ektopik gebelik sadece ultrasonla tespit edilebilir. Hamileliği sona erdirmek için medikal düşük gerçekleştirirseniz (Mifepriston ve Misoprostol kombinasyonu) ve sonrasında dokulu kanama ya da kanama deneyimlemezseniz, ektopik gebeliğiniz olabilir.  Aniden midenizde veya sırtınızda (genellikle bir tarafta) şiddetli, devam eden ağrı yaşarsanız, omzunuzda ağrı oluşursa ve bayılacak gibi hisseder veya bayılırsanız, patlamış bir ektopik gebelik söz konusu olabilir ve derhal tıbbi yardım almanız gerekecektir.

 

Kürtaj sonrası ne kadar sürede hamile kalabilirim? Hamile kalmak istemiyorsam bunu nasıl önleyebilirim?

Kürtajdan sonra hala kanama deneyimliyor veya regl olmamışsanız bile, herhangi bir zamanda yumurtlama (doğurganlık) başlayabilir. Bu nedenle, kürtajdan hemen sonra hamile kalınabilir. Hamile kalmak istemiyorsanız, heteroseksüel cinsel aktiviteden tamamen kaçınmak veya kontrasepsiyon kullanmaktır. Çeşitli kontraseptif yöntemler için listemize bakabilirsiniz.

 

Women on Web, 15 yılı aşkın süredir üreme bilgileri ve medikal kürtaj için bir kaynak olmuştur. Women on Web 100.000’den fazla medikal kürtaja erişim sağladı ve bir milyondan fazla hamile insanla görüşme yaptı. Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçmeye çekinmeyin: info@womenonweb.org